Odborná poradna serveru Parent Project
na téma svalových dystrofií DMD/BMD u dětských pacientů

Na dotazy odpovídá MUDr. Jana Haberlová, Klinika dětské neurologie 2. LF UK, FN Motol.
Nevkládejte dotazy týkající se jiných nemocí a problémů. Respektujte prosím toto pravidlo.


[ Návrat do diskuse ]



Diskusní téma:

24.07.10 08:33:09   Líba Z.   spinální amyotrofie
Dobrý den, mému tatínkovi byla v 50 letech diagnostikována ALS. Po 6 letech byla přediagnostikována na spinální amyotrofii, Aran Duchenne. Postupně docházelo k progresi onemocnění. Teď je mu 75 let a je na JIP neurologie. Stejná původní diagnoza byla před 50.rokem určena i jeho bratrovi. Jak je to s dědičností tohoto onemocnění? Já mám 2 sestry a 3 děti. Máme otázku dědičnosti nějak řešit? Děkuji Líba Zobalová


Příspěvky do diskuse:

|19.09.10 20:11:48 |  MUDr. Petr Vondráček   Re:spinální amyotrofie
Dědičnost zde může existovat a to recesivní, což znamená, že pokud jsou rodiče přenašeči, pro každé jejich dítě platí 25% pravděpodobnost přenosu. Ve Vašem případě je ale riziko pro Vás a Vaše děti velmi malé.

|19.09.11 20:53:51 |  Pavel Valter   ALS
Dobrý den,můj bratr má diagnostikovanou právě ALS-diagnostikována ve 43 letech- i ta je dědičná?Děkuji Valter

|06.11.11 07:16:13 |  Jana Haberlová, M.D., Ph.D.   Re:spinální amyotrofie
Dobrý den, cca 5 % všech ALS má jednoznačnou genetickou příčinu, z toho cca 20 % má prokázanou mutaci v tzv. SOD genu. Gentické dovyšetření je v indikovaných případech možné i v ČR. Tzn. genetická příčina ALS a z toho vyplívající rizika pro další členy rodiny je méně pravděpodobná ale možná.

|14.01.12 21:44:34 |  Andrea Hartmanová   Re:spinální amyotrofie
Dobrý den. Chtěla bych znát prognózu u svalových dystrofií, spinálních amyotrofií, rozdíl mezi těmito diagnózami, způsob rhb. Jsem zdravotní sestra a tyto diagnózy má potvrzené moje švagrová, které je 35 let. Je nepohyblivá, schopna pouze pohybu na el. vozíku a její stav se postupně zhoršuje ve smyslu ztráty sval. síly. Je schopna ovládat vozík pouze pravou rukou a i to se zhoršuje. Pomalu ztrácí schopnost udržet hlavu. Umíte poradit? Neurolog označil susp. typ Becker. Co to znamená? Děkuji za odpověď. Hartmanová

|04.02.12 19:20:14 |  Jana Haberlová, M.D., Ph.D.   Re:spinální amyotrofie
Dobrý den, rozdíl mezi svalovou dystrofií a spinální svalovou atrofií je v příčině. U svalové dystrofie se jedná o primární poruchu svalu, zatímco u spinální svalové atrofie je příčina v postižení nervu. Obě tyto skupiny nemocí mají společný klinický projev a to svalovou slabost, přesto se průběh, prognosa, možnosti léčby a rizika dědičnosti výrazně liší. Pro bližší radu bych potřebovala znát přesný typ onemocnění švagrové, svalová dystrofinopatie typ Becker je méně pravděpodobná, neboť by se teoreticky mohlo jednat o přenašečku vlohy pro svalovou dystrofinoaptii typ Duchenne s výrazně těžkým fenotypem, ale užívání elektrického vozíku ve 35 letech u žen přenašeček je extrémně vzácné. S velkou pravděpodobností se jedná o jiné onemocnění.

|24.10.18 17:42:00 |  Dominika   Re:ALS
Dobry den prajem,
rada by som sa spytala- moj priatel je z rodiny, kde jeho matke ako 45 rocnej diagnostikovali ALS. Zomrela v 50tich rokoch. Mala dve deti - priatela (27) a jeho sestru (35). Obaja su zdravi, chcem sa vsak spytat aka je sanca , ze jeden z nich (aka je sanca u deti aj v inych takychto rodinach)bude touto alebo jednym druhom zo svalovej dystrofie postichnuty (vraj je u chlapcov vacsia pravdepodobnost) a taktiez, ci sa da nejakym vysetrenim zistit,ci sa gen z ich matky preniesol na nich ? (citala som ,ze sa da zistit ci je napr zena/matka prenasacom z krvi, avsak uz je po smrti, takze tato moznost ak aj je pravdiva, uz nie je )
Budem vdacna za kazdu odpoved!

|07.11.18 10:04:46 |  Veronika  




Váš příspěvek do diskuse:
Jméno: nutné zadat
E-mail: nutné zadat
Diagnóza: nutné zadat
Zpráva:
Opiš kód: nutné zadat
 

Pokud se Váš dotaz týká svalových dystrofií Duchenne/Becker
(DMD/BMD) u dětských pacientů odešlete dotaz. Jiné dotazy
prosím neposílejte. Nebudou zodpovídány a budou smazány.
Respektujte prosím toto pravidlo. Děkujeme za pochopení.

 
Děkujeme našim partnerům za podporu.


© 2005-2016 Parent Project - svalová dystrofie, Česká republika
E-mail: parentproject@parentproject.cz, Telefon: 776 001 206-7
Sídlo sdružení: PARENT PROJECT, z.s., Větrná 262, 550 01 Broumov
Zasílací adresa: PARENT PROJECT, o.s., Husova 245, 417 04 Hrob
Dotazy a připomínky k webovým stránkám: webmaster@parentproject.cz