Aktualita:

Distribuované výpočty - World Community Grid
aneb Pomožte léčit svalové dystrofie

Začalo to ufouny
Distribuované výpočty umožňují složité úlohy rozdělit mezi běžné domácí počítače. Nápad distribuce úloh je starý jako počítače samotné, ale v aktuální podobě je realizovatelný až někdy od devadesátých let, kdy se mezi běžné uživatele dostalo slušné připojení k internetu. Snad nejznámějším projektem tohoto druhu je SETI@home, který pomocí velkého radioteleskopu sbírá signály z vesmíru a hledá v nich známky mimozemské inteligence.

Jak to funguje
Vše je pochopitelně postaveno jako aplikace klient-server. Autor projektu, který by rád využil váš strojový čas, si nahodí server, kterému podstrčí data a to, co je potřeba s nimi udělat. Vy si nainstalujete klienta, kterému řeknete, ke kterému projektu se chcete připojit, a on už začně stahovat a počítat. Nastavit je možno spoustu detailů: můžete omezit dobu výpočtu, vybrat i více projektů a podobně.Podobně jako v případě původního SETI klienta můžete spustit výpočet na více strojích najednou. Pokud tedy máte v práci několik nudících se serverů, jedná se o ideální vobu (pokud není šéf proti). Výhodou proti SETI je ovšem to, že veškerá konfigurace probíhá na straně serveru přes webové rozhraní. Veškeré nastavení tak máte po ruce na jednom místě.

Co můžu počítat
V současné době je k dispozici 11 různých projektů, do kterých se můžete zapojit. Zkoumat tedy můžete: zmíněné ufouny, klima Země, gravitační vlny, strukturu proteinů, částice z urychlovačů nebo třeba počítat 3D obrázky.

Co budu potřebovat
Základem je samozřejmě počítač s operačním systémem MS Windows, Linux, Mac OS X nebo Solaris. Pak budete potřebovat připojení k internetu. Nemusíte se obávat ani na pomalejších linkách, balíčky nebývají velké. Bez připojení to ovšem nemá moc cenu, i když existují projekty (třeba zmíněná předpověď klimatu Země), kde trvá výpočet několik týdnů, takže si můžete data nosit třeba z práce. Pak budete samozřejmě potřebovat WCG klienta (program/software). Tím máte splněno a můžete se pustit do domácí vědy.

Počítáme
Klienta stačí normálně nainstalovat. Je vhodné jej pouštět po startu systému. Neměl by vám nijak výrazně odčerpávat zdroje, protože se sám nastaví a počítá jen ve chvíli, kdy se systém nudí. Nenechejte se zaskočit tím, že pak budete mít systém stále zatížený na sto procent. Klienta je potřeba nakonfigurovat, aby se připojoval ke správnému serveru a přihlašoval se na něj pod správným uživatelem (kvůli statistikám samozřejmě). Proto se nejprve musíte na zvoleném projektu zaregistrovat a údaje tak získat. Pak už můžete začít.

Závěrem
A to je vše přátelé. Nějak se vám to nezdá a chcete ještě vědět, co z toho celého budete mít? Inu, je toho dost: pomůžete vědě, využijete svůj počítač naplno, zasoutěžíte si a třeba svými výsledky nakonec zachráníte i nějaké ty životy. Takže otázka nezní „Proč?" ale „Proč ne?".

Projekt "Pomožte léčit svalové dystrofie" zjišťuje vzájemné interakce protein-protein pro asi 40.000 proteinů jejichž struktura je známa se zvláštním zaměřením na proteiny, které hrají roli v nervosvalových chorobách. Získaná databáze informací pomůže vědcům vytvořit molekuly, které znemožní neobo naopak podpoří schopnost vybraných makromolekul se vázat na jiné molekuly. To by mohlo vést k nalezení léků pro svalové dystrofie. Konkrétně pro DMD by takto mohly být nalezeny další, vhodnější molekuly pro upregulaci utrofinu, inhibici kalpainu, apod.



Zdroj:
www.worldcommunitygrid.org
www.root.cz/clanky/boinc-distribuovane-vypocty-doma

Stránky projektu - World Community Grid



Registrace do projektu a stažení software: http://www.worldcommunitygrid.org/reg/viewRegister.do


Hlavní stránka programu



Nastavení práce programu



Stránka s probíhajícím výpočtem



© 2007 Parent Project - Česká republika, e-mail: parentproject@parentproject.cz