Naše činnost:

Parent Project podal žádost o finanční pomoc na projekt "Dýchání doma"

Parent Project podal žádost o finanční pomoc na projekt, který byl vybrán Nadací AWD. AWD NADACE POMOC DĚTEM vznikla v roce 1991 v Německu. Jejím účelem je dobročinná a nezištná pomoc dětem, u kterých jsou bez této pomoci ohroženy šance na existenci a vývoj. Hlavními prioritami nadace je záchrana života, zmírnění nemocí a zlepšení kvality života. V České republice fungujeme od roku 2005.


Název projektu: "Dýchání doma"

Cíl projektu: Zlepšit kvalitu života pacientů se svalovou dystrofií Duchenne/Becker, zakoupením dýchacího přístroje pro domácí plicní ventilaci.

Přínosy pro pacienta: podle nových studií ze zahraničních výzkumů( sledování kvality života pacientů s nervosvalovými nemocemi) je prokázáno, že včasná plicní ventilace může prodloužit život pacienta až o dva roky. Zároveň dojde ke zlepšení kvality života . Přístroj je možné použít i pro denní ventilaci v případě zánětu horních cest dýchacích.

Požadovaná částka na projekt: Kč 200.000,- .Tato částka zahrnuje zakoupení speciálního přístroje a potřebného příslušenství, náklady spojené se zaškolením ošetřující osoby a odborný dohlede specialisty.

Domácí plicní ventilace:

Pro každého člověka, který v důsledku svého úrazu nebo nemoci strávil v lůžkovém zdravotnickém zařízení, často dosti vzdáleném od bydliště svých blízkých, řadu měsíců, znamená návrat do rodiny značné zlepšení kvality jeho života. Domácí prostředí a denní kontakt s rodinnými příslušníky velmi pozitivně ovlivňuje psychický stav jeho i členů rodiny. Pacienti a jejich rodiny proto o propuštění do domácího ošetřování většinou velmi usilují. Překážkou propuštění však může být závislost pacienta na umělé plicní ventilaci.

V současné době jsou již plicní ventilátory na takové technické úrovni, že jejich obsluha nevyžaduje nepřetržitý dohled nad jejich funkcí a odborná medicínská péče dokáže zdravotní stav pacientů dýchajících pomocí takových přístrojů natolik stabilizovat, že je možné, po zácviku rodinných příslušníků a ve spolupráci s nejbližšími odborně způsobilými zdravotnickými zařízeními, propustit pacienta do domácího ošetřování. Projekt Dýchání doma bude realizován ve spolupráci se specializovaným centrem pro nervosvalová onemocnění v Praze a v Brně.Konkrétně:

  • Centrum pro nervosvalová onemocnění, Kateřinská 2, Praha
  • FN Brno, Klinika dětské neurologie, Černopolní 9, Brno
První pacient, který by měl být do projektu zapojen se jmenuje Jakub Pražák, pacient s DMD/BMD.

Vyjádření matky Jakuba:

Synovi Jakubovi bude letos 13. let a žije na Bublavě v Karlovarském kraji. Již delší dobu má neklidné spaní, často se budí a tím je přes den brzy unavený. Přístroj by synovi pomohl přes noc dodýchávat,tím by spal klidněji a mohl by se plnohodnotně zapojit do každodenního života. V pozdější době přístroj pomůže za syna dýchat v plné míře. Přístroj je pro nás životně důležitý.

Vyjádření ošetřujícího lékaře: Doc. MUDr. Miluše Havlová, CSc, VFN , Centrum pro nervosvalové nemoci, Kateřinská

Před začátkem domácí plicní ventilace je nutné podrobné vyš. nemocného včetně spánkové laboratoře a nastavení přístroje pro konkrétního pacienta .

Vivo 30 Přístroj pro Bi-Level CPAP (Bi-Vent) S/T

Přístroj Vivo 30 je moderním ventilátorem pro domácí použití. je vybaven Bi-level S/T režimy PCV a PSV. Lze jej provozovat také v režimu CPAP. Přestože je přístroj orientovaný na výšku, aby zabíral minimum místa na nočním stolku, je velmi stabilní a zajištěný pro nežádoucímu posuvu při ovládání. Designem skříňky se hodí do každé ložnice.

Přístroj je opatřen inspiračním triggerem s nastavitelnou citlivostí a nastavitelným exspiračním triggerem s kompenzací vlivu úniku. Při snížení dechového úsilí pacienta pod práh dechového asistoru se aktivuje záložní ventilace (back-up) s volitelnou frekvencí.

Na předním panelu přístroje jsou ovládací tlačítka a velký, dobře čitelný displej. Tlačítka a displej jsou navrženy s ohledem na snadné ovládání i ve tmě. Pro zapnutí a vypnutí přístroje slouží široké horizontálně umístěné prosvětlené tlačítko.

Dýchací hadice se připojuje na otočné kolínko vzadu na přístroji. Proto může být přístroj umístěn na obou stranách lůžka. Řešení přístroje dovoluje používat dýchacích masky různých typů.

Pro docílení vysoké compliance může být přístroj vybaven vestavěným zvlhčovačem s ohřevem. Komora zvlhčovače se vkládá do zadní části přístroje po odstranění krycího víka.

Přístroj může být používán ve dvou režimech, klinickém režimu nebo domácím režimu. Po přepnutí do domácího režimu jsou zablokovány některé funkce, aby nemohlo dojít k nežádoucím změnám lékařem nastavených parametrů. V klinickém režimu je navíc zobrazován dechový objem, poměr I:E, celková dechová frekvence a únik.

Nastavené parametry zůstávají uloženy v interní paměti i po vypnutí přístroje. Po krátkodobém výpadku elektrického napájení obnoví přístroj automaticky původní funkci.

Přístroj je vybaven unikátní funkcí pro automatické dočasné snížení tlaku po sejmutí masky během terapie, aby nedošlo k jinak obvyklému nekontrolovanému zvýšení průtoku a rušení druhé osoby v ložnici hlukem.

Snadnému usínání při použití přístroje pomáhá jeho velmi tichý chod a volitelná funkce tlakové rampy postupně zvyšující dodávané tlaky EPAP a IPAP až na předvolené hodnoty.

Nízká hmotnost a malé rozměry usnadňují jeho přenášení a použití na cestách. Přístroj lze napájet také z palubních sítí dopravních prostředků nebo z akumulátorů.

K vyhodnocení compliance a průběhu léčby je přístroj opatřen vnitřní pamětí provozních údajů a paměťovou kartou. Vedle toho lze přenášet do PC průběhy tlaku, průtoku, dechového objemu a úniku.

Vyrábí: BREAS MEDICAL AB, Švédsko, Dodavatel v ČR: MEDPLAN spol. s r.o., V Úvalu 84, 151 12 Praha 5, Tel: 257 215 168 Fax: 257 215 169 E-mail: medplan@medplan.cz

Technické specifikace přístroje Vivo 30


© 2007 Parent Project - Česká republika, e-mail: parentproject@parentproject.cz