Aktualita:

MF DNES 16.04.2005 - TOMÁŠ MACEK - str. 04
Korda se schází na tenis s Lendlem

Co dnes dělají
Bradenton - Venku je 31 stupňů Celsia. Pod střechou haly J.P. Igloo se prohánějí krasobruslařky a hokejisté. "Jedem, Sebastiane, šlapej," volá z tribuny Petr Korda.
Jeho čtyřletý syn honí puk s číslem 57 na dresu. "To má podle data narození: 5. července," vysvětluje otec. Sebastian je na tréninku místních Úhořů benjamínkem, nejmenším a nejdrobnějším. "Ale minulý týden dal v zápase svůj první gól. A to hráli proti osmiletým!"
Hokeji propadl loni v Praze, absolvoval i kemp u Luďka Bukače. "Teď to zkouší všude. Máme omlácený barák zvenku i zevnitř. Nedávno rozbil i vázu," hlásí Korda.
S manželkou a dalšími dvěma dětmi bydlí v Bradentonu, slavném tenisovém městě na západním pobřeží Floridy, kde sídlí akademie Nicka Bollettieriho.
Korda tu pobývá od roku 1991 na radu Ivana Lendla. Tehdy se světové jedničky zeptal: "Co mám dělat, abych byl ještě lepší?" A Lendl odpověděl: "Přemýšlej, kde je celý rok pěkné počasí a můžeš hrát venku."
Při výběru lokality se řídil třemi zásadami: aby měl blízko na kurty, k moři a na letiště. Spokojeně oznamuje: "Nikam to nemám dál než čtvrt hodiny autem."

Americké občanství pro děti
Stěhoval se pouze jednou, o 80 metrů dál do vedlejší ulice. Z Bradentonu se zatím stala česká kolonie, domy si tu pořídili také Novák, Damm, Suk či Vacek.
Floridský boom, jenž zasáhl Spojené státy, trvá. Denně tu přibývá 700 obyvatel. A Bradenton patří k nejžádanějším destinacím.
"S mými penězi z tenisu se tu dá vyžít," naznačuje Korda, ovšem dál finanční záležitosti probírat nechce.
Co dělá? Především obskakuje děti. Dvanáctiletá Jessica je výbornou golfistkou, nyní obsadila třetí místo na žákovském turnaji v Tampě. Pětiletá Nelly může být ještě lepší, švih má údajně lepší než sestra v jejím věku.
"Ráno je rozvážím do školy, po obědě vyzvedávám Jessiku, zatímco manželka zbylé dva. A pak se s nima točíme na sportech," nastiňuje Korda denní program.
Všichni tři potomci se narodili v USA, díky tomu získali americké občanství.
"Původně jsem chtěl, aby se děti narodily v Česku, ale kamarád mě přemluvil, že tady to pro ně bude výhodnější. Jessica přišla na svět ve třiadevadesátém, to ještě nikdo nevěděl, jestli se u nás režim neotočí." Rodiče mluví doma jedině česky, děti si vytvořily vlastní řeč, jakousi čechoangličtinu. Jessica studovala až do 5. třídy dálkově i českou základní školu.

Anonymní život na Floridě
Její otec, ač šampion Australian Open 1998, se na Floridě ztrácí v anonymitě davu. "Těší mě to i kvůli malým, mají tu klid," tvrdí. "V Česku by je pořád někdo sledoval a porovnával se mnou. Tady jsou jedny z mnoha."
Druhým rokem pořádá Korda charitativní exhibice, jejichž výtěžek slouží dětem, postiženým svalovou dystrofií. Loni vydělali 75 tisíc dolarů, letos už 197 tisíc. "Získali jsme pro projekt i Ivana Lendla a Martinu Navrátilovou," chlubí se.
Jednou týdně chodí Korda na golf, občas si zahraje tenis s Lendlem, body prý nepočítají. "Jinak hraju jen tehdy, když za mnou na Floridu přijede trénovat Radek Štěpánek," říká Korda, který dávno přivykl americkému stylu života.
Ale Praha mu chybí. "Ty staré baráky se tu nedají ničím nahradit," povídá. Nedávno ve zprávách zaslechl, jak na Floridě lehl popelem historický dům. "A potom se dozvím, že byl z roku 1930. Takových jsou v Praze kvanta."
Sebastian po hodině končí trénink, tváře má rudé. Táta ho v šatně vysvléká z hokejové výstroje.
"Řekni, co budeš dělat za sport," vybízí nemluvného syna.
"Nevím," opáčí Sebastian a táhne za sebou k autu obrovskou tašku.
"Víte, on je strašně zarputilej a šikovnej. Na co sáhne, to mu jde," tvrdí Korda. Hrdý otec se v něm nezapře.




© 2005 Parent Project - Česká republika, e-mail: parentproject@wm.cz